Athletics: ELY 10k ROAD RACE FULL RESULTS

PUBLISHED: 09:36 06 January 2006 | UPDATED: 11:27 04 May 2010

1 Guy Amos, City of Norwich 32:07; 2 Rob Joy, Norfolk Gazelles 32:14; 3 James Godber, Dulwich Runners 34:24; 4 Robert Scotter, City of Norwich 34:46; 5 Richard Moore, Waveney Valley 34:56; 6 Chris Jones, City of Norwich 35:17; 7 David Connell, Hunts 35:25

1 Guy Amos, City of Norwich 32:07; 2 Rob Joy, Norfolk Gazelles 32:14; 3 James Godber, Dulwich Runners 34:24; 4 Robert Scotter, City of Norwich 34:46; 5 Richard Moore, Waveney Valley 34:56; 6 Chris Jones, City of Norwich 35:17; 7 David Connell, Hunts 35:25; 8 Mark Collinson, Norwich Road Runners 35:51; 9 Julian Long, St Edmund Pacers 36:16; 10 Dan Staite 36:20; 11 John Newall, Royston Runners 36:22; 12 Aaron Scott 36:25; 13 Ruth Proctor, City of Norwich 36:30; 14 Glen Dunham, City of Norwich 36:34; 15 Justin Coleman 36:37; 16 Andrew Houghton 36:49; 17 Paul Smith, Norwich Road Runners 36:50; 18 James Heath, St Edmund Pacers 37:04; 19 Ian Day, Ely Runners 37:07; 20 Tim Chapman, Fenland 37:14; 21 William Mackay, Riverside Runners 37:21; 22 John Manlow 37:26; 23 Andrew Richardson, Hunts AC 37:50; 24 Ishmail Badr, Cambs & Col 37:51.

25 Peter Cunningham, Cambridge Univ Press 37:55; 26 John Kazer, Cambs & Col 38:04; 27 David Abbott, Cambs & Col 38:09; 28 Paul Veitch 38:12; 29 Claire Willer, Watford Harriers 38:15; 30 Christopher Cooke, St Edmund Pacers 38:17; 31 Neil Hendrey, Norwich Road Runners 38:18; 32 Martin Ive, Ryston Runners 38:19; 33 Pete Buckingham, Paddock Wood 38:32; 34 Raymond Hill, Ipswich Jaffa 38:32; 35 Jacob Blaukopf, Cambs & Col 38:40; 36 Robert Rowland, Paddock Wood 38:45; 37 Garth Peterson, Brandon Fern Hoppers 38:50; 38 Alistair Dick, Ipswich Jaffa 39:07; 39 Gimson Ashley, St Edmund Pacers 39:31; 40 Mark Chaplin, Cambs & Col 39:42; 41 Vince Ellis, City of Norwich 39:45; 42 Neil Parkin 39:48; 43 Simon Bowen, Cambs & Col 39:53; 44 Terry Epps, Wymondham 40:01; 45 David Harte, Bournville Harriers 40:08; 46 Johnathan Rose, March 40:08; 47 Darren Moat, March 40:11; 48 Ian Marshall, Hunts 40:14; 49 Richard Crown 40:17; 50 Andrew Bramall, FV Spartans 40:19; Matthew Wortley, Ryston Runners 40:28.

52 Anthony Savage, Ryston Runners 40:31; 53 Crispin Moller, Thames Turbo Tri Club 40:34; 54 Adie Grand, Norwich Road Runners 40:36; 55 Kevin Ross, Ely Runners 40:40; 56 Paul Wightman, Wymondham AC 40:42; 57 Michael Bull 40:43; 58 Phillip Biggs 40:47; 59 Samuel Smith, Stamford Striders 40:49; 60 Michael Salter, Cambridge Tri Club 41:01; 61 James Whittle, St Radegund RDC 41:04; 62 John Ferguson, Cambs & Col 41:11; 63 Melissa Neal, Peterborough AC 41:15; 64 Gary Masters, Eye Community 41:17; 65 Wayne Stimson, March AC 41:20; 66 Kevin Kirk, North Herts RR 41:23; 67 Alan Webb, Midland Vets AC 41:23; 68 Leigh Cooper 41:24; 69 Jim Withers 41:27; 70 Raymond Lindsay, Norwich Road Runners 41:32; 71 Justin Rabett, St Edmund Pacers 41:37; 72 Ker Macrosson, Stowmarket Striders 41:37; 73 Simon Jackson, Ely Runners 41:42; 74 Jim Brown, FV Spartans 41:43.

75 Andy Williams, Cambridge Univ Press 41:44; 76 David Timney 41:45; 77 Brian Corbett, Cambs & Col 41:55; 78 Glyn Smith, Cambs & Col 42:03; 79 Stephen Tovey, Ely Runners 42:06; 80 Hanno Fischer, Hunts 42:07; 81 Mike Chaplin, Woodbridge Shufflers 42:14; 82 Gerald Meah, Cambs & Col 42:17; 83 Roger Jackson, Cambs & Col 42:20; 84 Alex Downie, Cambs & Col 42:21; 85 Andre Pittock, Fenland 42:22; 86 Dewison Paul, Cambs & Col 42:28; 87 Gavin Stokes, Ramsey RR 42:31; 88 Joanna Ball, Cambs & Col 42:33; 89 Vincent Freeman, Cambs & Col 42:33; 90 Raymond Woodruff, Ramsey RR 42:37; 91 Steven Thoday, Cambs & Col 42:38; 92 Suzy Crowe, North Herts RR 42:41; 93 Nick Borkett, Hunts AC 42:50; 94 Martin Grinham 42:53; 95 Mark Slingsby 43:00; 96 Gabriel Paternain 43:00; 97 John Devall 43:06; 98 Andrew Hudson 43:07; 99 Andrew Barrett, Thorney 43:07.

100 Robert Sparks 43:08; 101 Debra Wait, March 43:15; 102 David Mcgurk, Bishop's Stortford 43:22; 103 Felicity Ward 43:27; 104 Dave Morgan 43:28; 105 Stephen Pettit 43:29; 106 John Smith, Hunts AC 43:33; 107 Karin Illum Jordansen 43:34; 108 Paul Phoenix 43:36; 109 Stephen Ashurst, Ramsey 43:38; 110 Tom de Val 43:41; 111 Jonathan Spain, Royston Runners 43:45; 112 Owen Lewis, Bedford Harriers 43:48; 113 Michael Rees, Chiltern Harriers 43:51; 114 Anne Swift 43:56; 115 Jeremy Navrady, Ryston Runners 43:58; 116 Andrew Pope, Royston Runners 44:01; 117 Robert D'alessandro 44:01; 118 Paul Wiegand, Fenland 44:04; 119 Mark Earthrowl 44:04; 120 Mike Smith Wymondham 44:05; 121 Anthony Cotton, BRJ 44:06; 122 Andrew Whittle, St Radegund 44:08; 123 Katherine Probert 44:09; 124 Emma Kreetzer, Cambs & Col 44:10.

125 Stefan Collini 44:17; 126 Richard Jones 44:22; 127 Martin Charlesworth 44:29; 128 Steve Blomfield 44:34; 129 Sandie Pottage, Stowmarket Striders 44:37; 130 Tim Downs, Cambridge Tri Club 44:39; 131 Michael Stanislawski 44:42; 132 Julia Rose Belyavin 44:51; 133 Mike Difranco, Cambs & Col 44:52; 134 Kevin Smyth, FV Spartans 44:56; 135 Vicky Green, Cambs & Col 45:01; 136 Thomas Dylor, Project Mayhem 45:02; 137 Patrick Moore 45:06; 138 Joe Tucker 45:09; 139 Tim Philpott, Riverside Runners 45:14; 140 Keevil Raymond, Brandon Fern Hoppers 45:14; 141 Richard Polley, City of Norwich 45:15; 142 Paul Milson 45:17; 143 Graham Briggs 45:17; 144 Leesa Duff, Royston Runners 45:18; 145 Bettina Maccariello, Thurrock Harriers 45:19; 146 Stephen Roweth, Eye Community 45:20; 147 Ron Morgan 45:21; 148 Mark Johnson, Comberton Joggers 45:22; 149 Robbie Laughton 45:23; 150 Dean Nobbs, Newmarket Joggers 45:33.

151 Andrew Zarkos-Smith 45:33; 152 Martin Kreetzer, Cambs & Col 45:37; 153 Malcolm Hunt, March AC 45:40; 154 Keith Borkett, Hunts AC 45:45; 155 Tricia Dennison, St Edmund Pacers 45:48; 156 Nicki O'Clarey, Cambridge Univ Press 45:49; 157 Leah Brock, Ely Runners 45:50; 158 Frances Cooke, March 45:53; 159 Stuart Aldridge, Albert Alphas 46:05; 160 Stephen Ankers, Ramsey 46:08; 161 John Thomas, Corby 46:10; 162 Dave Richmond, Eye Community 46:12; 163 Adrian van Emmenis 46:16; 164 Robert Haggart 46:18; 165 Neil Maxwell 46:22; 166 Alan Triggs, Royston Runners 46:22; 167 Nigel Couch 46:30; 168 Peter Hewitt 46:30; 169 Jeremy Gore, Halstead 46:35; 170 Nigel Dalton 46:36; 171 James Etherington 46:37; 172 Ian Milburn, Fenland 46:39; 173 Chris Leigh, FV Spartans 46:44; 174 Simon Redfern 46:47.

175 Ian Trowell 46:48; 176 Tracy Bryden, BRJ 46:50; 177 Roger Biggs, FV Spartans 46:51; 178 Peter German, Hunts AC 46:53; 179 Edek Rej, Ramsey 46:56; 180 Stuart Eden 46:58; 181 Andrew Hull, FV Spartans 47:00; 182 Philip Scofield, Cambs & Col 47:00; 183 Paul Eakins, St Radegund RDC 47:01; 184 Ian Anderson 47:05; 185 Helen Eggar, Cambridge Tri 47:07; 186 Joe Mottershead 47:08; 187 Dave Parrack, Riverside Runners 47:12; 188 Simon Rodgers, Cambs & Col 47:15; 189 Jalanie D'allessandro 47:17; 190 Lawrence Grasty 47:22; 191 Adrian Barnes 47;22; 192 Leonard Kirkby, Ramsey 47:23; 193 Fiona Buckingham, Paddock Wood 47:25; 194 David Jenkins 47:27; 195 Tim Fishlock 47:31; 196 David Silk 47:36; 197 Ivan Salcedo 47:38; 198 Phil Pearsons, BRJ 47:39; 199 Rebecca Jack, Stowmarket Striders 47:40.

200 Gavin Long, Saffron Striders 47:42; 201 Tim Bryett, Yaxley 47:51; 202 Natalie Scuril 47:53; 203 Adrian Peirson, City of Hull 47:54; 204 Eleanor Gurnell 47:54; 205 Pauline Green, Hunts 47:55; 206 Martin Doig 47:57; 207 Anna Priestley, North Herts 47:58; 208 Chris Priestley, North Herts 47:58; 209 Kevin Mechan 48:00; 210 Paul Burgess 48:08; 211 George Prodrick, Werrington Joggers 48:15; 212 Paul Brooks, RRC 48:32; 213 Terry Braverman, Newmarket Joggers 48:33; 214 Susan Westgarth 48:35; 215 Tim Appleyard 48:35; 216 Paul Brookes, Ipswich Jaffa 48:40; 217 Adrian Cragg, EVAC 48:42; 218 Katie Samuelson 48:43; 219 Ron Jackson, Cambs & Col 48:44; 220 Mark Galbraith 48:50; 221 Sarah Gauvin, Fenland 48:52; 222 Chris Burrows, Fenland 48:53; 223 Karen Payne, Newmarket Joggers 48:56; 224 Keith Douglas 48:59.

225 No Number One 49:00; 226 No Number Two 49:00; 227 Christopher Oloughlin 49:02; 228 Stephen Lawson, Ramsey RR 49:07; 229 Mark Amor 49:18; 230 Andy Irvine, Cambs & Col 49:20; 231 Fiona Ballantyne 49:24; 232 Dorte Slaymaker, Histon Hobblers 49:25; 233 Neil Winstone 49:26; 234 Howard Lober 49:27; 235 Fiona Murphy 49:29; 236 James Atkin, March 49:33; 237 Sarah Schofield 49:40; 238 Caroline Schenk 49:41; 239 Trevor Bounford 49:42; 240 David Sparrow 49:42; 241 Mark Gurnell 49:46; 242 Phil Garrett, Cambs & Col 49:48; 243 Jacqui Anne McKeown 49:48; 244 Paul Botling 49:49; 245 Chantelle Swart, Yaxley Runners 49:54; 246 Carry Murphy, Yaxley Runners 49:55; 247 Jon Mackay, Riverside Runners 49:56; 248 Martine Walsh, Cambridge Univ Press 49:58; 249 Carol Stanier, Cambs & Col 49:59.

250 Claire Goulthorpe 50:04; 251 Helen Tompkins, Pitsea 50:08; 252 John Murphy 50:13; 253 Susan Holmes 50:13; 254 Janet Smith 50:16; 255 Stuart Hawes 50:17; 256 Karen Maude 50:18; 257 Mandy Andrews, Thetford 50:20; 258 Sally Hewitt, Riverside Runners 50:20; 259 Sally Whitefield 50:22; 260 Terry Mitchell 50:24; 261 Carmel Mceniery, Cambs & Col 50:24; 262 Kevin Hewitt, Riverside Runners 50:31; 263 Michael Butler, Ely Runners 50:32; 264 Susanne Saalau Bethell 50:32; 265 Frank Gray 50:35; 266 Neil Payne, Newmarket Joggers 50:42; 267 Rob Dyke 50:52; 268 Susan Yendley, BRJ 50:52; 269 Jennifer Rankin 50:56; 270 John Mckeown 50:57; 271 Mark Armstrong 51:03; 272 Gill Bates, Eye Community 51:10; 273 Rhyan Probert 51:11; 274 Jude McCarthy, Ely Runners 51:26.

275 Liz Kimbley, City of Norwich 51:28; 276 Emma Kightly, March 51:29; 277 Agnelo Carvalho 51:33; 278 Jane Greenwood, Fenland 51:45; 279 Adrian Stokes 51:48; 280 Gareth Hayman 51:49; 281 Richard Moxon 51:50; 282 Tracy Frisby, Werrington Joggers 51:53; 283 Tim Cook, Werrington Joggers 51:54; 284 Catherine Williams 52:06; 285 Stuart Soltysiak 52:07; 286 A Joyce 52:08; 287 Beverley Harlow, FV Spartans 52:16; 288 Joanna Tomson 52:23; 289 Pascal Dall-aglio 52:31; 290 Sally Dormer, Brandon Fern Hoppers 52:32; 291 John Pettifer, Pitsea 52:36; 292 Steven Davies, Thorney 52:38; 293 Heidi Connell, Hunts 52:40; 294 Claire Law, Ely Runners 52:55; 295 Louise Murphy, Royston Runners 52:57; 296 David Overman, St Edmund Pacers 52:58; 297 Sara Matta 52:59; 298 John Richardson, Dereham Runners 53:09; 299 Lorna Pettifer, Pitsea 53:12.

300 Chris Ford, Albert Alphas 53:13; 301 Nicola Read, Thetford 53:15; 302 Jacqueline Mills, Pitsea 53:17; 303 Tracy Pearce 53:18; 304 Andrew Bryant 53:25; 305 Philip Neave, Bungay Black Dog 53:26; 306 Paul Churchill 53:27; 307 Mick Connell, FV Spartans 53:40; 308 Sharon Pinner 53:42; 309 Roger Hardman, Dulwich Park Runners 53:48; 310 David Wright 53:50; 311 Gary Thurgood, Yaxley Runners 53:53; 312 Phillip Jolley, Comberton Joggers 53:58; 313 Samantha Welch 53:59; 314 Rod Hart 54:02; 315 Stan Smith 54:03; 316 Karen Patterson, March 54:04; 317 Sue Connell, FV Spartans 54:10; 318 Paul Sykes 54:12; 319 Mandy Tropeano, Eye Community 54:17; 320 Miles Johnson, Comberton Joggers 54:28; 321 Harriet Milward 54:31; 322 Jane Dolan, Stowmarket Striders 54:34; 323 Pauline Sparrow, Ryston Runners 54:39; 324 Julie Allum, Ryston Runners 54:42; 325 Mears Gerald 54:43.

326 Tony Lack, Ramsey 54:51; 327 Phillip Bryant 55:00; 328 Alexandra Jones 55:01; 329 Sheila Harrhy, Bushfield Joggers 55:02; 330 Paula Collier, Cambridge Tri 55:09; 331 Anthony Whibley, March 55:14; 332 Kate Stocks, Histon Hobblers 55:15; 333 Elisa Dunbar, FV Spartans 55:15; 334 Gillian Luff 55:23; 335 Stephen Byrne 55:25; 336 Gary Egan 55:27; 337 Siobhan Costello, Cambs & Col 55:29; 338 Deryn Botting 55:29; 339 John Howe, Saffron Striders 55:31; 340 Ian Mckay, Cambs & Col 55:31; 341 Michael Barker, Yaxley Runners 55:38; 342 Ian Ross 55:39; 343 Nicola Wright 55:40; 344 Joanne Dening 55:41; 345 Gabrielle Hill 55:45; 346 Raymond Few, March 55:46; 347 Janet Shaw 55:52; 348 Richard Griffen, Eye Community 55:53; 349 Darren Baker, St Edmund Pacers 55:53; 350 Darren Barwick, St Edmund Pacers 55:54.

351 Sarah Robinson 55:59; 352 Daniel Milburn 56:03; 353 Simon Lovell, Eye Community 56:09; 354 Mark Runham, Riverside Runners 56:12; 355 Clare Carpenter 56:15; 356 Kieron Spurr 56:15; 357 Julia Hanford 56:19; 358 Linda Oswin, Eye Community 56:23; 359 Emma Greaves 56:25; 360 Paula Worth 56;27; 361 Sally Carroll 56:33; 362 Janette King, Lynnsport Ladybirds 56:35; 363 Steven Curtis 56:37; 364 Emma Ward 56:37; 365 Harry Thompson 56:38; 366 Nigel Prentis, Comberton Joggers 56:39; 367 Carley Jervis 56:42; 368 Adrian Woodhouse, Riverside Runners 56:43; 369 Tony Tomlinson, Cambridge Univ Press 56:47; 370 Alan Miles, Bushfield Joggers 56:50; 371 Stuart Akers 56:51; 372 Sandra Butler, Ramsey RR 56:57; 373 Paul Davies 56:58; 374 Lucy Browning 57:00.

375 Maureen Wickson, BRJ 57:03; 376 Andrea Sandells, BRJ 57:04; 377 Lucy Hughes, Histon Hobblers 57:04; 378 Sarah Sole 57:06; Jonathan Sole 57:07; 380 Vicki Hunt 57:15; 381 Judith Eden, Sevenoaks 57:18; 382 Sarah Moston, Eastern Vets 57:20; 383 Peter Chaplin EVAC 57:20; 384 Sheena Runham, Riverside Runners 57:25; 385 Natalie Fairbairn, Riverside Runners 57:26; 386 Karen Hopper 57:30; 387 Elizabeth Haslett 57:33; 388 Alice Barnes 57:35; 389 Esther Cotton, BRJ 57:36; 390 Debbie Collins 57:36; 391 Matthew Payton 57:44; 392 Lynn Williams 57:46; 393 Andy O'Hanlon 57:46; 394 Claire Ashton, Womens Running NW 57:48; 395 Becky Wilburn, Womens Running NW 57:49; 396 Dave Sanderson, Yaxley Runners 57:50; 397 Bridget Simpson 57:54; 398 Sharon Davison 57:55; 399 Peter Smith 57:57; 400 Sarah Monk 57:58.

401 Helen Barnes 57:59; 402 Robin Stott 58:02; 403 Catherine Brodrozic 58:04; 404 Gill Holmes, EVAC 58:28; 405 Justin Greaves 58:39; 406 Jennifer Childs 58:46; 407 Christine Hardman, Dulwich Park 58:53; 408 Iwan Hughes 58:54; 409 Hazel Jones 58:56; 410 Diane Akers 59:00; 411 Sean Murphy, Yaxley Runners 59:01; 412 Kathryn Waite 59:02; 413 Jacquie Rhodes 59:04; 414 Alison Webb 59:05; 415 Ruth Barnes 59:16; 416 Jo Horley 59:40; 417 Keith Porter 59:44; 418 Vanessa Browning 59:47; 419 Rob Evans 1:00:08; 420 Neil Davies 1:00:08; 421 Patricia McCarthy 1:00:09; 422 Jean Ballantyne 1:00:18; 423 Rosemary Stearman 1:00:19; 424 Raymond Oswin, Eye Community 1:00:23; 425 Judie Wilcox 1:00:30.

426 Alison Durrant, Hunts 1:00:36; 427 Jane Dean, Histon Hobblers 1:00:40; 428 Sue Free, Histon Hobblers 1:00:45; 429 Robyn Doyle 1:00:49; 430 Sarah Prentice 1:00:51; 431 Kit Seaman, Histon Hobblers 1:00:56; 432 Helen Gray 1:00:57; 433 Andrew Holland 1:01:00; 434 Caroline Cook 1:01:01; 435 Ian Cook 1:01:02; 436 Roy Griffiths, St Albans Striders 1:01:09; 437 Elizabeth Gwynn 1:01:10; 438 Colin Reader, Project Mayhem 1:01:11; 439 Jackie Mckillop, Cambridge Univ Press 1:01:12; 440 Linda Playford 1:01:37; 441 Elaine Gray, Hunts AC 1:01:38; 442 Paul Holgate, FV Spartans 1:01:49; 443 Karen Hills 1:01:58; 444 Petra Tucker 1:01:59; 445 Michelle Webb, Bushfield Joggers 1:02:02; 446 Mary Jennings 1:02:11; 447 Paula Gibson, Histon Hobblers 1:02:26; 448 Jennifer Barclay 1:02:31; 449 Joanne Sheldon 1:02:58; 450 Mark Wilson 1:03:46.

451 Susanne Mcgurk, Bishop's Stortford 1:04:06; 452 Andrew Brown 1:04:10; 453 Emma Court 1:04:19; 454 Emily Mackley 1:04:19; 455 Susan Richardson, Hunts 1:04:27; 456 Matthew Webb, Bushfield Joggers 1:04:45; 457 Michael Surbey 1:04:53; 458 Alison Slingsby 1:05:07; 459 Neil Holmes, Riverside Runners 1:05:29; 460 Colchester & Tendring 1:05:30; 461 Joanne Ozmen, Bishop's Stortford 1:06:10; 462 Andrew Brown 1:06:24; 463 Liz Crabbe 1:06:24; 464 Sue Abbott, Dereham Runners 1:06:51; 465 John Parsons, Saffron Striders 1:07:09; 466 Diana Braverman, Cambs & Col 1:07:45; 467 Terry Nunn 1:08:03; 468 Jennie Grimwood, Newmarket Joggers 1:08:03; 469 Marie Muffitt 1:08:55; 470 Ron Wallwork, Enfield & H 1:10:25; 471 Jacqueline Riley 1:10:34; 472 Ledy Surbey 1:10:35; 473 Day Liz 1:11:28; 474 Laura Galbraith 1:11:51; 475 Sarah Acres 1:12:41; 476 Jay Hobbs, Dereham Runners 1:15:28; 477 Janice Morton 1:15:58.

Most Read

Latest from the Ely Standard

Hot Jobs

Show Job Lists